Cztery sposoby na strefę umywalkową

Poranna toaleta, kilkukrotne mycie rąk w ciągu dnia, wykonywanie domowych porządków czy wieczorna pielęgnacja – przy tak częstym użytkowaniu przestrzeń wokół umywalki wymaga trwałego i ergonomicznego wyposażenia. Jakie meble łazienkowe sprawdzą się w tym punkcie najlepiej?

Czynników, na które należy zwrócić uwagę dokonując zakupu mebli do łazienki, jest wiele: począwszy od dopasowania do metrażu, przez weryfikację odporności modelu na wymagające warunki, wilgoć i detergenty, po uwzględnienie preferencji domowników i zachowanie spójności estetycznej z innymi elementami wystroju. W przypadku strefy umywalkowej, warto upewnić się także, czy wybrane przez nas szafki pomieszczą wszystkie potrzebne akcesoria i kosmetyki, ułatwiając utrzymanie porządku. W które z dostępnych na rynku rozwiązań najlepiej wyposażyć naszą łazienkę?

Szafka z lustrem

Szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń w cenie jest wyposażenie, którego konstrukcja pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni bez konieczności poświęcania zbyt dużej ilości wolnego miejsca. Jednym z takich rozwiązań jest szafka z frontami wzbogaconymi o tafle lustra. Tego typu model pozwala na przechowywanie najpotrzebniejszych kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji na wysokości wzroku, a dzięki odbijającej promienie słoneczne powierzchni wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. Decydując się na taki zakup, warto zweryfikować preferencje domowników i oszacować ilość potrzebnego im miejsca. Na rynku dostępne są bowiem zróżnicowane modele – od pojedynczych po 3-, 4-segmentowe, wyposażone w półki, które ułatwią segregację przyborów każdego z użytkowników łazienki. Funkcjonalnym uzupełnieniem szafki z lustrem będzie dopasowany wzorniczo wariant podumywalkowy, który pomieści kosmetyki lub środki czystości, których nie potrzebujmy mieć pod ręką na co dzień. 

Wisząca szafka podumywalkowa z szufladą

Wykorzystanie prostych, geometrycznych form pozwoli zachować optyczne uporządkowanie przestrzeni i nadać wnętrzu nowoczesnego charakteru. W tej roli doskonale sprawdzają się szafki wiszące, których konstrukcja i sposób montażu sprawiają, że pomieszczenie zyskuje wizualną lekkość. Atrakcyjność wystroju można podkreślić, dobierając rozmiar umywalki idealnie dopasowany do rantów mebla. Jako, że odbywa się to kosztem wolnego miejsca na szafce, warto zakupić model wyposażony w wysuwane szuflady. - Z uwagi na specyfikę wykonywanych czynności i związane z nimi ryzyko zachlapania mebla wodą czy kosmetykami, warto zweryfikować czy jest on wykonany z materiału odpornego na wilgoć, jak np. płyta MDF pokryta warstwą akrylu – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Tego typu tworzywo zachowuje wysoką trwałość, pożądany odcień i połysk nawet przy częstych kontaktach z promieniami słonecznymi, wodą czy środkami czystości – dodaje ekspert.

Konsola podumywalkowa

W łazienkach, które wymagają minimalistycznego podejścia nie tylko w kwestii kolorystyki, dodatków i rozkładu pomieszczenia, ale także odpowiedniej konstrukcji wyposażenia, sprawdzi się podumywalkowa konsola. - Rozwiązanie to, przyjmujące formę klasycznego, prostego blatu, może być wzbogacane o dowolne elementy – boczny uchwyt na ręcznik, nablatową ceramikę, pojemną szufladę czy nawet dwa odrębne stanowiska, szczególne przydatne w łazienkach dla par – podpowiada Katarzyna Choniawko. – W zależności od potrzeby, tego typu sprzęt możemy uzupełnić dopasowanym wzorniczo przybornikiem, który pomieści resztę akcesoriów. Dobrym wyborem będzie model na kółkach, dzięki którym będziemy mogli łatwo zmienić umiejscowienie szafki w zależności od preferencji – dodaje ekspert marki Aquaform.

Stojąca szafka podumywalkowa z drzwiczkami

Rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w łazienkach utrzymanych w klasycznym wystroju, będzie natomiast wyposażona w drzwiczki szafka podumywalkowa na nóżkach. Tego typu model jest chętnie wykorzystywany do uporządkowania akcesoriów oraz środków czystości oraz jako sposób na ukrycie umywalkowego syfonu. Wybór takiego wariantu powinien być jednak poprzedzony dokładnym wymierzeniem ceramiki - tak, aby wyeliminować ryzyko niedopasowania tych dwóch elementów.







POLECAMY TAKŻE: